👈 فروشگاه فایل 👉

ماهیت هوش از دیدگاه های مختلف و عوامل موثر بر هوش

ارتباط با ما

... دانلود ...

ماهیت هوش از دیدگاه های مختلف و عوامل موثر بر هوش

هدف از این تحقیق پایان نامه ماهیت هوش از دیدگاه های مختلف و عوامل موثر بر هوش می باشد

مشخصات فایل

تعداد صفحات

36

حجم

130/898 کیلوبایت

فرمت فایل اصلی

docx

توضیحات کامل

هدف از این تحقیق پایان نامه ماهیت هوش از دیدگاه های مختلف و عوامل موثر بر هوش می باشد

فرانسيس گالتون انگليسى در كتاب خود، نبوغ ارثى (1869) اين نظر را مطرح كرد كه تواناييهاى ذهنى انسان قابل اندازه‏گيرى است.  بر اساس اين نظريه، بينه و سيمون آزمونى براى اندازه‏گيرى هوش طرّاحى كردند.  آزمون آنها بر تعريف زير استوار است:

 در مفهوم هوش، استعداد فكرىِ بنيادينى وجود دارد.  اين استعداد فكرى، توان داورى است و مى‏توان آن را 'حس خوب‏`، 'حس عملى‏`، 'قريحه‏` و 'استعداد فكرىِ فرد براى تطبيق با محيط` ناميد.  بنابراين، خوب داورى‏كردن، خوب درك‏كردن و خوب استدلال‏كردن فعاليتهاى اساسى هوش‏اند.آزمون سيمون و بينه مجموعه‏اى از مسائل است كه از كودك انتظار مى‏رود بدون استفاده از يادگيرى‏هاى قبلى يا حافظه طوطى‏وار، و با يارى‏گرفتن از نيروى داورى و استدلال خويش، از پس حل آنها بر آيد، گرچه در اين باره كه آيا مى‏توان از كودك، يا هر فردى، انتظار داشت كه مستقل از پيشينه اطلاعاتى خويش به پرسشهايى پاسخ صحيح بدهد جاى پرسش و تأمل است. درهرحال، بينه دريافت كه نسبت سن عقلى كودك به سن حقيقى‏اش تقريباً در تمام مراحل رشد او ثابت است.  براى مثال، كودكى كه در چهار سالگى سن عقلىِ او دو سال است، به احتمال زياد در هشت سالگى سن عقلى او چهار سال نشان مى‏دهد، يعنى سن عقلى اين كودك در برابر سن عقلى ِ كودك 'بهنجار` همواره نسبت يك به دو خواهد بود. نسبت تقريباً ثابت بين سن حقيقى (يا تقويمى) و سن عقلى را ضريب هوشى، بهره هوشى يا هوش‏بهر  مى‏نامند. اين آزمون و معادله منتج از آن‏ مبناى همه ارزيابيها و سنجشهاى مهارتهاى ذهنى قرار گرفت.

از عوامل مهم موثر بر هوش ، تغذیه و دیگر شرایط دوران بارداری است. تغذیه مناسب در این دوران و رعایت بهداشت جسمی و روحی مادر ، تاثیر مهمی در هوش نوزاد خواهد داشت. سطح هوشی والدین ، تغذیه دوران کودکی و نوزادی ، شرایط و امکانات محیطی ، نوع ارتباط والدین با کودک از دیگر عوامل موثر در رشد و شکوفایی هوش به شمار می‌روند. عوامل محیطی مثل وجود محرکات مناسب در محیط پرورش کودک که او را به کنجکاوی و کنکاش وا می‌دارد، در بروز و ظهور و شکوفایی هوش وی نقش اساسی دارد.

انواع آزمونهای هوش

تست بینه به عنوان قدیمی‌ترین آزمون برای سنجش هوش شناخته می‌شود که آزمون استنفرد _ بینه شکل تجدید نظر شده است که به فارسی نیز برگردانده شده است. تست ریون از دیگر آزمونهای هوش است که به لحاظ سهولت اجرا معروف است. آزمون وکسلر که آزمونی پیشرفته برای سنجش ابعاد مختلف هوش است، آزمون دقیقی است که برای گروههای سنی خردسالان و کودکان و بزرگسالان فرمهای مجزایی دارد.

طبقات هوش

با توجه به نمرات حاصل از اجزای آزمونهای هوشی و تعیین بهره هوشی ، افراد در طبقات مختلفی قرار می‌گیرند. در طبقه بندیهای گذشته افراد دارای هوش پایین در طبقات کودن ، کانا و کامیو قرار می‌گرفتند. امروزه دیگر این طبقه بندی رایج نیست و از طبقه بندی عقب مانده ذهنی ، بهره هوشی پایین ، متوسط و بالا استفاده می‌شود

فهرست مطالب

2-1-بخش اول : هوش 9

2-1-1-مقدمه :..........9

2-1-2-مشکل تعریف هوش : ...................9

2-1-3-تعریف هوش : 9

2-1-4-هوش و مسئله طبيعت ـ ‏تربيت : ....12 

2-1-5-عوامل موثر بر هوش : .............  13

2-1-6-انواع آزمونهای هوش : .............. 13

2-1-7-طبقات هوش : ......................... 14

2-1-8-تاریخچه و نظريه‌هاي مربوط به هوش 14

نظریه روانسنجی

2-1-8-2-نظریه دو عاملی اسپیرمن

2-1-8-3-نظریه تواناییهای ذهنی اولیه ترستون

2-1-8-4-نظریه ساخت ذهنی گیلفورد

2-1-8-5-نظریه عصبی ـ زیستی

2-1-8-6-هوش سیال و متبلور کتل

2-1-8-7-نظریه رشدی هوش

2-1-8-8-نظریه شناختی و پردازش اطلاعات

2-1-9-انواع هوش از دیدگاه ثرندایک : ....19

تقسیم بندی هوش به انواع کلامی و عملی (غیر کلامی)

2-1-10-1-انواع هوش از دیدگاه اشترن برگ

انواع هوش از دیدگاه گاردنر

1-    هوش دیداری / فضایی

2-    هوش کلامی/ زبانی

3-     هوش منطقی / ریاضی

4-    هوش بدنی/جنبشی

5-    هوش موسیقی / ریتمیک

6-    هوش درون فردی

7-    هوش برون فردی (فرا فردی)

2-3-بخش دوم: پیشینه تحقیق :...............38

2-3-1-مقدمه :.......38

2-3-2-تحقیقات انجام شده در خارج از کشور :38

2-3-3-تحقیقات انجام شده در داخل کشور : ...39

منابع و مآخذ

منابع فارسی    

منابع انگلیسی

👇محصولات تصادفی👇

پیشینه نظری و فصل دوم پایان نامه ابرازگری هیجانی پرسشنامه سبک های یادگیری و شناختی همگرا و واگرا کلب مقاله علمی پژوهشی رشته ادبیات فارسی، عرفان و ادیان با عنوان نگاه تحلیلی به کمال زن با تکیه بر آراء ‌ابن عربی پایان نامه کارشناسی رشته مدیریت با عنوان مدیریت آموزشی (بصورت جامع و کامل) پاورپوینت شخصیت و رفتار مصرف کننده